Mi alapján válasszon megfelelő székkárpitot?
A legnagyobb odafigyelés és törődés mellett is idővel elkophatnak, megfakulhatnak a székkárpitok. Az esetlegesen foltokkal járó balesetekről nem is beszélve, amik megmásíthatatlan tanúbizonyságokként szolgálnak arról, hogy ütött a kárpitcsere órája. Na igen, az elhatározás nem is olyan bonyolult, főleg, hogy a szükség táplálja, de hogyan tovább? Mire érdemes hangsúlyt fektetni?
Milyen anyagok a leginkább keresettek? Egyáltalán mely tulajdonságokat alapul véve ildomos kategorizálni az egyes jelentkezőket? Mi-mivel harmonizál? Bár az összes kérdésre lehetetlen általános érvényű feleletet adni, de a leggyakrabban ismételt dilemmákra megpróbálunk válaszokat találni.
Milyen kelme kellene?
Ahhoz, hogy egyértelművé váljon mely anyagok a leginkább megfelelőek érdemes az egyéni igényeket és körülményeket részletekbe menően tisztázni. Hogy mikre gondolunk?
Először is, pontosan milyen típusú széket kíván új köntösbe öltöztetni? Ha egy kevéssé használt, ritkán koptatott darabról van szó, akkor olyan textíliák is szóba jöhetnek, amik kevésbé bírják a strapát. Ez nem azt jelenti, hogy rossz minőségűek, pusztán annyi a lényeg, hogy nem folyamatos alkalmazásra teremtettek. Ugyanakkor, ha mindennapos, jelentős mértékű használat a jellemző, akkor nem vitás, hogy az optimális választás kellően ellen- és kopásálló. Az új borítás így őrizheti meg hosszútávon szemeket gyönyörködtető állapotát.
Másrészt a megjelenésre vonatkozó elvárások is figyelemre méltóak. A szék elhelyezkedése kulcsfontosságú, hiszen a közvetlen környezet hangulatához érdemes igazítani a bútordarab stílusát. Így a szabad szemmel is jól látható harmónia garantálható. A többi textília milyenségét jó stratégia összehangolni a szék kisugárzásával. Ezáltal a függönyök, párnák, és egyéb kiegészítők fajsúlyos elemeivé válnak a kerek egésznek.
Harmadrészt a költségkeretet is ideális még időben, a vásárlás legelején tisztázni, és az előre megállapított összeghatárokhoz ragaszkodni. Ezzel elkerülhető a túlköltekezés. Ugyanakkor az egyes anyagok árát értékük fényében megtérülő taktika vizsgálni, ezáltal ugyanis komplex és reális képet alkothat a felmerülő variációkról, és azok tulajdonságairól.
Ha a kopásállóság a cél…
Azért többnyire a székek nemcsak díszítő elemként vannak jelen a háztartás számos pontján. Ez különösen igaz a konyhai bútordarabokra, ahol akár nap, mint nap fenék alá kerülhetnek. A konyha viszont a maga nevében extra helyszínnek mondható, hiszen a foltok, pacák véletlenszerű “becsapódása” sokszor elkerülhetetlen. Arról nem is beszélve, hogy néha-napján nem pusztán ülésre, hanem mondjuk felállásra is előkerülnek a székek, ezzel lehetővé téve a felső polcok elérését. Összefoglalva mindenképpen kopásálló kárpitokban érdemes gondolkodni. A gyapjúszövetek, erős bútorvásznak vagy jacquard anyagok, zsenília szövetek egyaránt megfelelőek.
Nem baj, ha azzal a kulisszatitokkal tisztában van, hogy a mintás kárpitokból nagyobb mennyiségre lehet szükség, mint az egyszínű alternatívákból. Azon egyszerű oknál fogva, hogy kárpitozás közben a minták elhelyezkedésére vagy szálmintás szövetnél a megfelelő szálirányra fokozottan figyelni kell.
A színek-formák harmóniáját nagymértékben befolyásolja a szék vázszerkezetének anyaga, árnyalata, az asztal milyensége és a többi bútor stílusa. Túl a fent is említett egyéb textíliákon. Bizonyos esetekben kifejezetten jól mutathatnak az eltérő színek: egy nem mindennapi kárpitot jól kiegyensúlyozhat egy egyszerűbbnek mondható párna, vagy éppen fordítva. A konzervatív huzatot pazarul feldobhatja egy határozottan élénk színvilágú vagy különleges mintázatú ülőpárna.
A székkárpitok élettartama hány évre szól?
A kérdés jogos, egyértelmű felelet, azonban nem adható rá. Hiszen a használat milyenségétől jelentős mértékben függ a szövet állapota. Ha tartós anyagot választ, akkor természetesen hosszútávban gondolkodhat, de a fokozott, sőt nem rendeltetés szerinti alkalmazás áthúzhatja a számításait.
Mindenesetre sem az esztétikum, sem a praktikum szempontjából nem kifizetődő taktika a székkárpit milyenségén takarékoskodni, mert ez a látszólagos gazdaságos ötlet a későbbiekben túlságosan komoly kiadásokhoz és amúgy elkerülhető költségekhez vezethet.