Hogyan tisztítsuk ki a kanapét és a díszpárnákat?
A kanapé nappalink elengedhetetlen része, az abszolút kényelmet és nyugalmas pihenést szolgálja egy nehéz nap után. Egyedi díszpárnával és díszpárna huzattal még az esztétikumra is nagyobb hangsúlyt fektethetünk, így a funkcionalitás és a dekor összefonódik.
Díszpárna tisztítás
Azonban hasonlóan sok más háztartási cikkhez, textilhez és dekorációhoz a kanapé bútorszövet, a kanapé párnák és a díszpárna huzat idővel piszkossá és zsírossá válhat, magukba gyűjtik a bűzt, ha nem ápoljuk megfelelően idő előtt meg kell válnunk tőlük.
A párnák áldozatul eshetnek a felgyülemlett pornak és szennyeződésnek, ami nem csak kellemetlen szagokat és rendetlen összhatást keltenek, hanem káros lehet a párnahuzat és a bútorkárpit anyagára is. Az anyagok elkopnak, elszakadnak, elszíneződnek és foltossá válnak ha nem megfelelő módon gondoskodunk róluk.
Kanapé szövet tisztítás és díszpárna huzat mosás
Szerencsédre, a Duelle textil nagykereskedésben különböző lépésenkénti folyamatokat állítottunk össze az egyes díszpárnahuzat és kanapé szövet anyag típusok tisztításához.
1. Kivehető és mosható kanapé párna, cserélhető kanapé huzat
Kisebb foltok
Az ilyen típusú párnák tisztítása nagyon egyszerű, csak le kell vennie a huzatokat, és már készen is áll a mosásra. Ha a huzatok csak enyhén foltosak, akkor a levételt követően a mosógép típusától függően kímélő vagy hideg vizes mosást indítsunk el. Ez a módszer alkalmas kisebb foltok és pecsétek eltávolítására. Mivel a folt kiterjedése ilyen esetben nem túl nagy az anyag szálai nem fognak összehúzódni, a bútorhuzat nem fog deformálódni. Ezenkívül oda kell figyelni arra is, hogy a cipzárt zárva tartsuk és így indítsuk el a mosást, ezt fontos ellenőrizni mielőtt a mosógépbe helyezné a huzatokat, hogy elkerülje a cipzár sérülését.
Nagyobb szennyeződések
Azokat a díszpárnákat és kanapé huzatokat amelyeken nehezebben eltávolítható foltok találhatók más módon kell tisztítanunk. A leghagyományosabb szappant kell segítségül hívnunk, ami nem tartalmaz semmilyen maró, fakító vagy savas oldószert. Egy fogkefe vagy szivacs és egy tál meleg víz segítségével óvatosan próbáljuk meg kitisztítani a folt nagy részét, majd az előzőekben leírt módon egy kímélő mosást elindíthatunk. Ebben az esetben is figyeljünk a mosás hőmérsékletére, a hozzáadott kemikáliákra illetve arra, hogy a cipzárakat zárva tartsuk a mosás ideje alatt.
2. Nem eltávolítható kanapé huzat és díszpárnák
Teljes kanapé tisztítás otthon
Az ilyen típusú párnák tisztítása időigényesebb lesz, mivel az egész kanapét ki kell tisztítanunk ahhoz, hogy ne legyen érzékelhető különbség a tisztított felület és a vízzel nemn érintkező felület között. Megéri azonban az időráfordítást, mert így a kanapé huzata és párnái teljesen újszerűek lehetnek.
Hogyan tisztítsuk ki a kanapét otthoni módszerrel?
Porszívózás
Az első lépés az, hogy a lehető legalaposabban kiporszívózzuk a kanapé teljes felületét, így elkerülhetjük azt, hogy a szennyeződéseket még jobban belenyomjuk az anyagba. A felület vízzel való tisztítása tehát önmagában nem elegendő, mivel a párnákon még mindig felhalmozódhatnak a porszemcsék.
A díszpárnák és kanapé párnák porszívózása a legbiztonságosabb módja a bútor alapos tisztításának, mivel sokkal kevesebb súrolást igényel majd, ami megóvja az anyagot a kopástól és elszakadástól. A porszívózás végeztével ütögesse át néhányszor a párnákat, hogy lássa, nem ürül-e ki a maradék por az anyagból. Ha igen, akkor nyugodtan folytassa a porszívózást, amíg kevés por távozik.
Vegyszeres próba
Ezután ellenőrizze a kanapéhuzatok címkéit, mivel a különböző textíliák különböző tisztítási módszereket és vegyszereket igényelnek, így elkerülheti a nem kívánt elszíneződést és a szövetek roncsolódását a tisztítás során. Ha nem biztos abban, hogy a párnái biztonságosan tisztíthatók vízzel, végezzen próbaüzemet úgy, hogy kis mennyiségű speciális oldószert vagy erre a célra kifejlesztett tisztítóoldatot tesz a kanapé egy nem látható részére. Hagyja állni egy ideig, és ha minden tiszta és foltmentes folytassa a tisztítást a kanapé látható felületein.
Vizes tisztítás
Miután a próba megtörtént, feloldhat egy nagyobb adag tisztítószert meleg vízben, majd egy szivaccsal enyhén átitathatja és áttörölheti az érintett területeket.
Fontos, hogy ne súroljon agresszívan, így elkerülheti az anyag nyúlását és bolyhosodását. Ha a meleg vizes módszer nem működik, akkor keverhet enyhe tisztítóoldatot, azonban fontos figyelni a vegyszer összetételére, kifejezetten erre a célra kifejlesztett vegyületet használjon!
Hagyományos tisztítószerek
Ha a tisztítószerek nem váltak be nem feltétlenül kell pánikba esni. Jöhetnek a régimódi megoldások! Próbáljon meleg vizet szódabikarbónával elegyíteni és helyezze a foltos részekre. Várja meg, amíg a szódabikarbóna feloldja a foltokat és a zsírt, majd a szivaccsal itassa fel. Ha az anyag megszáradt alaposan porszívózza ki, hogy a szódabikarbóna szemcséit biztosan eltávolítsa. Ez a keverék gyengéd és mélyen tisztítja az anyagokat anélkül, hogy befolyásolná azok színét és szilárdságát, ráadásul a szagokat is kiválóan eltávolítja.
Gépi tisztítás
Ha a fenti megoldások egyike sem válik be itt az ideje szakember segítségét kérni. Ha nagyon sérülékeny és vízre, vegyszerekre érzékeny luxus szövetekkel van dolgunk érdemes inkább kapcsolatba lépni bútorkárpit tisztításával foglalkozó szakemberekkel.
Néhány jó tanács
Bármelyik megoldást választjuk egy biztos, hogy a vízzel érintkező bútorokat alaposan meg kell szárítani, rendkívül fontos, hogy a folyadék elpárologjon. Ezzel elkerülhető a kellemetlen szagok és a penész kialakulása a bútorkárpit anyagon. Hagyja megszáradni a kanapét a napon, a házban olyan helyen, ahol napfény érheti, de figyeljünk arra, hogy túlságosan erős napsugárzásnak ne tegyünk ki sérülékeny vagy sötét anyagokat.